Duyurular:
Değerli üyelerimiz; "Bizim Köşe" isimli blog sayfamız açılmıştır. Menülerden yazılara ulaşabilirsiniz.

Eczane Devir Ücreti Nasıl Belirlenir?

Değerli arkadaşlar, 18 Nisan Cumartesi günü Ecz. Miraç Laçin Uluğ ile birlikte gerçekleştirdiğimiz canlı yayında “eczane devralırken devir ücretini nasıl belirleyeceğimizle ilgili” bir hesap yapmıştık.

Yayın esnasında ve yayın sonrasında birçok meslektaşımız bize ulaşarak bu hesabı kendileriyle paylaşmamızı rica ettiler. Bu vesileyle biz de bu hesabı içeren bu yazıyı kaleme aldık. Alan satan hayrını görsün.

Canlı yayında cirosu aylık 300 bin TL olan bir eczane üzerinden gitmiştik. Bugün yine öyle yapalım.

“Aylık 300 bin TL ciro yapan bir eczanenin 1,2,3 kademe satışlarının 4,5 kademe satışlarına oranı yaklaşık %50’dir.” diye kabul etmiştik. Öyleyse bu eczanenin karını şöyle hesaplıyoruz:

150.000 TL 4,5 kademeden karı %12’den 18.000 TL eder.

150.000 TL diğer satışlardan karı %24’ten 36.000 TL eder.

Yani bu eczanemiz toplamda yaklaşık olarak brüt 54.000 TL kar eder. (Eczane karını bulma konusunda başka bir yazımız olacak. Burada kabaca geçiyoruz.)

Şimdi bu rakamdan  giderlerini düşelim:

  • 5.000-10.000 TL Kira
  • 15.000 TL Üç çalışanın maaş, sigorta, kıdem, yemek vs. giderleri
  • 2.000 TL Elektrik, su, telefon, internet, kırtasiye, vs. giderleri
  • 5.000 TL Gelir Vergisi, stopaj, muhasebe, noter, KDV, vs.
  • 5.000 TL BAĞ-KUR primi, oda giderleri, SGK sözleşme gideri, sigorta, araç ve muhtemel tüm diğer giderler. (Yardımcı Eczacı varsa, onun için KOSGEB desteği aldığımızı farz ettik.)

Sonuçta bu eczanenin aylık net karı yaklaşık olarak 20 bin TL olarak belirlenir. Bir işletme devir alırken, yatırım maliyetinin -yani devir ücretinin 30-36 ayda geri dönmesini bekleriz. (Eczane açmak zorlaştıkça ve devirler azaldıkça ilerleyen yıllarda bu oran daha da artacaktır.)

Öyleyse 20 bin TL x 30 ay dersek, bu eczanemiz için devir ücreti 600 bin TL olarak görülmektedir. (36 ay için 720 bin TL.) Diğer bir deyişle “devir ücreti yaklaşık olarak eczanenin 2 veya 2,5 aylık toplam cirosu kadardır.”

Bu oran genel bir hesabı vermekle birlikte tabii ki gerçek değer, eczane bazlı olarak her eczane için ayrı hesaplanmalıdır. Biz burada sadece bir fikir vermek niyetindeyiz. Elbette eczanesini devreden bir eczacımız 3-4 aylık cirosunu talep edebilir. Aynı şekilde devir almak isteyen eczacımız da 1 aylık ciro teklif edebilir.

Büyükşehirlerde bu rakamların üzerine bir de 100-200 bin TL ruhsat bedeli istendiğini de meslektaşlarımız canlı yayında ilettiler. Satıcı tabii ki isteyebilir. Ama bu talep piyasada kabul görür mü bilemeyiz. Zaman gösterecektir.

Diğer bir husus da şudur: Biz burada sabit değerler ve oranlar kullandık. Devir ücreti belirlenirken; eczanenin karlılığı, işyerinin kirası, çalışan sayısı, çalışanların maaşları, eczanenin fiziki durumu -yani dekorasyonunun yeniliği, bilgisayar gibi donanımların kalitesi gibi daha birçok değişken hesaplanması gerekir. Bu değişkenler eczaneye değer katabileceği gibi, değerini de düşürebilir.

İşin sonunda gönül razılığı ile birbirlerine “hayırlı olsun” diyen iki eczacı olduktan sonra bu hesapların hiçbir önemi yoktur. Bu yüzden ben de eczanesini devreden ve eczane devralmak isteyen tüm meslektaşlarımıza şimdiden hayırlı olsun diyor, hepinize saygılar sunuyorum.

Hakkında Cemalettin Çakırtaş

1976 Amasya Suluova doğumlu. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 1999 mezunu. Evli, 2 çocuk babası. 2000 yılından beri serbest eczacılık yapıyor. Birçok sivil toplum kuruluşunda kurucu ve yönetici olarak görev yapıyor. Amasya Eczacı Odası adına 42. Dönem Büyük Kongre Delegesi ve Suluova ilçe temsilcisi. Eczacı Çözüm Birlikteliği Facebook Grubu yöneticisi ve bu grupta 3 yıldır “Eczane İşletmeciliği ve Stok Yönetimi” konularında eğitici makaleler paylaşıyor. EÇözümTV kurucularından olan eczacımız yazılarıyla artık ecozumtv.com’da.

Tüm Yazıları

Yorum yaz