Duyurular:
Değerli üyelerimiz; "Bizim Köşe" isimli blog sayfamız açılmıştır. Menülerden yazılara ulaşabilirsiniz.

Eczanede Kar Oranı

Eczanede Kar Oranımız Ne Olmalıdır?

Facebook grubumuzda sorulan bu soruya bir çok arkadaşımız değerli yorumlar yaparak bazı oranlar paylaştılar. Yazılan oranların kimi çok uçuk diye, kimi de çok düşük diye eleştirildi. %3 ile %100 arası oranlar belirtildiğini düşünürsek, eleştiriler de haklıydı sanki.

Ben de rahat durmayarak, bu soruya tüm eczacılarımızı tatmin edecek bir cevap yazmak üzere klavyenin başına geçmiş bulunuyorum. 

Öncelikle “Kar Oranımız Hangi Kriterlere Bağlıdır?” sorusunu cevaplayarak başlayalım. Çünkü bu soruyu cevapladığımızda zaten oran kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Kabaca ifade edersek; “Net Kar Oranımız” eczanemizde hangi ilaçların satıldığı, satılan ilaçları ne şartlarda aldığımız, bu ilaçların kime ve hangi fiyattan sattığımız ve işletme giderlerimizle ilgilidir.

Takdir edersiniz ki bu değişkenleri bilmeden bir oran ileri sürmek rasyonel olmayacaktır. Öyleyse buyurun kar oranımızı belirleyen temel kriterler:

Eczanemizde Hangi İlaçlar Satılıyor?

Eczanede hangi ilaçların satıldığı; eczanemizin yeri, dizaynı, ürün çeşitliliği, müşteri profili, sağlık kuruluşlarına uzaklığı, doktorların yazdığı kalemler, mahalle arasında, cadde üzerinde veya sağlık kuruluşuna yakın konumda olması, müşterilerin sosyo-ekonomik durumu, eşdeğer verebilme imkanımız, çapraz satış becerimiz, ilaç dışı ürün talebi veya önerme imkanımız, çalışanlarımızın yeterliliği gibi sayısız değişkene bağlıdır.

İlaçları Hangi Şartlarla Alıyoruz?

Eczacımızın ilaç takibi yaparak alımlarını maksimum karlılıkla yapması, peşin veya vadeli çalışması, depo dışı kanallar kullanması, mali durumu ve borçlu olup olmaması, kampanyaları takip etmesi, toplu ilaç alım gruplarına dahil olması gibi değişkenlere bağlıdır. Sattığımız ilaçların maliyetini bunlar belirler.

Eczanemizde Satışlar Nakit Ağırlıklı mı, Reçete Ağırlıklı mı?

İlaçların kime hangi fiyattan satıldığı da kar oranını belirlemede önemlidir. Bu noktada; Özel kurum anlaşmalarımız var mı? Elden satışımız ne kadar? İlaç dışı ürün, medikal, dermokozmetik satıyor muyuz? Satıyorsak kampanyalı mı satıyoruz, etiket fiyatından mı satıyoruz?” gibi cevaplanması gereken sorular karşımıza çıkar.

Giderlerimiz Neler ve Ne Kadar?

Personel, kira, yemek, muhasebe, telefon vs derken 200 civarı gider kalemimiz olduğunu sayfayı takip edenler bilirler. Net karımızı bulurken, brüt karımızdan işte bu masraflar çıkılır. Her eczanenin aylık gideri farklıdır. Kar oranını belirlemede temel faktörlerden biri bu giderlerdir. 

Gelelim Kar Oranına… 

Yukarıdaki bilgileri değerlendirdiğimizde birbirlerine yakın konumlarda olsalar bile hiçbir eczanenin kar oranının diğeriyle aynı olmayacağı ve tüm eczaneler için genelgeçer bir oran belirlenemeyeceği açıktır.

Bu yüzden eczanemizi diğer eczanelerle kıyaslayarak kendimize bir “Hedef Oran” belirlemekten ziyade;

Alımlarımızı en iyi şartlarda yapmak, stok yönetimi, ürün çeşitliğimizi artırmak, personelimizi eğitmek, ilaç dışı satışımızı artırmak, yer değişikliği, hastalara dokunmak, masraflarımızı düşürmek gibi çalışmalarla “KENDİ MAKSİMUM KAR ORANIMIZI” yakalamaya çalışmalıyız.

Allah-u Zülcelal hepimize helal, hayırlı, bereketli, bol rızıklar ihsan etsin inşallah. Görüşmek üzere hoşça kalın…

Hakkında Cemalettin Çakırtaş

1976 Amasya Suluova doğumlu. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 1999 mezunu. Evli, 2 çocuk babası. 2000 yılından beri serbest eczacılık yapıyor. Birçok sivil toplum kuruluşunda kurucu ve yönetici olarak görev yapıyor. Amasya Eczacı Odası adına 42. Dönem Büyük Kongre Delegesi ve Suluova ilçe temsilcisi. Eczacı Çözüm Birlikteliği Facebook Grubu yöneticisi ve bu grupta 3 yıldır “Eczane İşletmeciliği ve Stok Yönetimi” konularında eğitici makaleler paylaşıyor. EÇözümTV kurucularından olan eczacımız yazılarıyla artık ecozumtv.com’da.

Tüm Yazıları
Oylayın
[Toplam: 6 Ortalama: 5]

Yorum yaz