Duyurular:
Değerli üyelerimiz; "Bizim Köşe" isimli blog sayfamız açılmıştır. Menülerden yazılara ulaşabilirsiniz.

Ev Kalktı Gidiyor

Bizim hanımdan sıkça duyduğum bir cümledir: “Ev kalktı gidiyor.” 

Eczaneden gelmişim, yemek yenmiş, çay faslına geçilmiştir. Hanım şöyle bir sağa sola bakınır, yüzünü buruşturur ve patlatır repliği: “Ev kalktı gidiyor, yarın bir kadın çağırayım.”

“Nesi var hanım evin? Tertemiz işte…” filan dediğimi duymaz bile. Sanırım kadınların doğaüstü süper güçlerinden biri bu: Bizim çıplak gözle göremediğimiz toz partiküllerini, lekeleri, mikroskobik canlıları bir bakışta görüyorlar.

Hatta bir seferinde hanım evde yokken evi toparlayıp, mutfağı filan düzelteyim dedim de, gelir gelmez yüzünde yine o ifadeyle: “Evin altını üstüne getirmişsin. Ben iyisi mi yarın kadın çağırayım!” demişti. Sonuçta her türlü o kadın geliyor galiba!

Bizim evin halleri işte… Neyse onu boş verin de, bu nerden aklıma geldi onu anlatayım:

Şimdi bu e-arşiv fatura yüzünden en geç ayın 7.günü faturalar kesiliyor ya, ona getireceğim sözü. Müthiş bir şey! Çok iyi oldu. Yapanların eline sağlık!

Aradan geçen 1 yılın sonunda şimdi anlıyorum ki, Gelir İdaresi bize çok büyük bir iyilik yapmış da biz bilememişiz. Keşke ayın 5’ine çekselermiş…

Yok, şaka demiyorum. Gerçekten diyorum!.. Yaa niye kızıyorsunuz?..

Bir müsaade edin anlatayım:

Eskiden her ayın 15’ine kadar bizim eczane kalktı gidiyordu. Bir ay boyunca hiçbir reçete kontrolü yapılmazdı. Yeni ayla birlikte kontrole başlanır, her tarafta reçeteler gezer, hatalı reçeteler için doktor doktor gezilirdi.

Sürekli bir fatura telaşı ve yetiştirme stresi yaşanırdı eczanede. Ayın 15. günü son dakikada fatura teslim edilir, derin bir nefes alınır ve yeni ay öyle başlardı.

Sonra bir mucize oldu: Bu düzenlemeyle birlikte oturduk ve ayın 7’sine faturaları yetiştirebilmek için düzenli çalışmamız ve günlük reçete kontrolü yapmamız gerektiğine karar verdik.

Balcı Eczanesinin değerli eczacısı Hasan abi her ayın 30’unda reçeteleri onaylatmaya gelirdi de garipserdik. Aman Allah’ım! Ne büyük kolaylıkmış!

Getirilerini sayıyorum:

1- Reçeteler günlük kontrol edildiği için herhangi bir düzeltme gerektiğinde anında doktora ulaşabiliyoruz. Doktor tayin olmuş, izinliymiş, hastayı hatırlamıyormuş gibi dertlerimiz bitti.

2- Bir oturuşta sadece bir günlük reçete kontrol edildiği için kafamız patlamıyor, gözlerimiz şişmiyor artık. Gece rüyamızda reçete kontrol etmiyoruz. Sağlığımız düzeldi.

3- Yüzlerce reçeteyi aynı anda kontrol etmekten dolayı oluşan dikkat dağılması ve hata yapma riski en aza inmiş durumda…

4- Sonlandırılmamış reçetelerin ilaçları günlük halledilip kenara koyuluyor ve hastalar geldiğinde ilacı hazır oluyor. İş yükümüz azaldı resmen.

5- Gün içerisinde boşa geçirdiğimiz sürede artık reçete kontrol edildiği için zamanımızı daha verimli kullanıyoruz.

6- Günlük kontrol edilip yerine koyulan reçeteler de halinden çok memnun artık. Eve gidip gelmiyorlar, sağda solda gezmiyorlar. Çekmecede duruyor ve ayın sonunda zarfa girmeyi bekliyorlar. Dolayısıyla eczanemiz daha düzenli daha tertipli…

7- Fatura kesilene kadar eczanede birçok iş ertelenirdi. Şimdi ay biter bitmek fatura telaşımız da bitiyor ve yeni ayla beraber işimize bakıyoruz. Hiçbir işi erteleme yok. “Şu işi yapalım” deyince: “Abi hele bi faturayı keselim, ona sonra bakarız!” diyen yok artık.

8- Ayın ilk 15 günü sürekli reçete kontrol etmekten kafasını kaldırmayan personel artık kapıdan giren hastaları görmeye ve hoş geldiniz demeye başladılar. Ayın ilk 15 günü daha nitelikli hizmet vermeye başladık.

9- Eve iş götürmüyoruz artık. Mesai bitiyor ve iş eczanede kalıyor. Evimize, eşimize, arkadaşlarımıza zaman ayırıyoruz. Önceden ayın ilk 15 günü sosyal hayat felçti…

10- Ayın 1. günü, geçmiş ayın tüm reçeteleri kontrol edilmiş olduğundan, artık yeni ay -ayın 15’inde değil, ilk gününde başlıyor. Yani tam bir motivasyon ve konsantrasyon ile yeni aya başlıyoruz.

11- Fatura yetişmeyecek diye bir kaygımız yok artık. Araya resmi tatil veya bayram girince “teslim süresi uzar mı” diye odadan haber beklemiyoruz. Son gün bir kaza, hastalık, vs. çıkarsa fatura sonraki aya kalmıyor.

12- SGK reçeteleri gününde kontrol edildiği için, renkli reçete sistemi de düzene girdi. Ayın ikisinde, üçünde onlar da tamam…

13- Tatilimizi, il dışı ziyaretlerimizi –hatta personelin izinlerini bile ayın 15’inden sonraya planlamak yok artık. İsteyen istediği zaman, istediği gibi izin kullanabiliyor. “Fatura kesmeden nereye gitti bu kız!” diye bir cümle yok eczanemizde!

14- Doktorlar, sekreterler bile düzene girdi. Nasıl mı? Herhangi bir SUT değişikliğinde, ilgili doktordan aynı gün düzeltme talep ettiğimiz için, değişikliklerden onların da anında haberi oluyor. Ay sonunda 25.478 reçeteye “oral” ibaresi ekletmek için uğraşmıyoruz.

Sonuç: Gelir İdaresi ayın 7’si dese de siz reçete kontrolü günlük yaparak, fatura işlemlerini ayın ilk günü bitirin.

Yoksa daha çok: “Eczane kalktı gidiyor!” dersiniz.

Görüşmek üzere hoşça kalın…

Hakkında Cemalettin Çakırtaş

1976 Amasya Suluova doğumlu. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 1999 mezunu. Evli, 2 çocuk babası. 2000 yılından beri serbest eczacılık yapıyor. Birçok sivil toplum kuruluşunda kurucu ve yönetici olarak görev yapıyor. Amasya Eczacı Odası adına 42. Dönem Büyük Kongre Delegesi ve Suluova ilçe temsilcisi. Eczacı Çözüm Birlikteliği Facebook Grubu yöneticisi ve bu grupta 3 yıldır “Eczane İşletmeciliği ve Stok Yönetimi” konularında eğitici makaleler paylaşıyor. EÇözümTV kurucularından olan eczacımız yazılarıyla artık ecozumtv.com’da.

Tüm Yazıları
Oylayın
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Yorum yaz