Duyurular:
Değerli üyelerimiz; "Bizim Köşe" isimli blog sayfamız açılmıştır. Menülerden yazılara ulaşabilirsiniz.

İlaç Mümessili Mevzusu

Sıradaki parça -pardon yazı “Ahh o mümessiller yok mu!” diyenlere gelsin.

1- Bu konuda bilmeniz gereken ilk şey; mümessillerin bagajında eczacılara verilmek üzere, A4 kağıdı, poşet, kalem vs. eşantiyonlar olduğudur. Nazikçe isteyin. Çingenelik diye düşünmeyin. Onlar mutlaka birilerine verilecek. Bu neden siz olmayasınız?

Bizde eczaneye bir mümessilin girip çalışabilmesi için yazılı olmayan bir yasa maddesidir bu: Eli dolu girilecek…

2- Mümessiller insandır. Onlara insan gibi davranın. Binlerce yıllık kültürümüz ve inancımız bizlere kapımızdan giren herkesi misafir olarak görmeyi öğütler. Çay söyleyin, hal hatır sorun. 

3- Ancak iş mal almaya gelince canavara dönüşün.  İş, emek, özgürlük tamam da kendi emeğinizi de düşünün. Kimya labındaki çürük yumurta kokulu sülfür preparatlarını düşünün.

Bir ilaç 10+1 verirken, eşdeğerleri 10+20, 10+30 veriyor. Bu nasıl emektir? “Bu mümessilin firması 29 kutu ilacımı benden alıyor. Tüm kar benim olsun diyen eczacı düşmanı, kapitalist, materyalist bir firma bu!” diye ikna edin kendinizi. 

Hepimiz böyle yapsak onlar da bir süre sonra MF’leri artırmak zorunda kalırlar. Ama çok büyük farklar yoksa sahada aktif çalışanı da kollayın. Reçete çıkaran mümessili destekleyin. 

İş Başka Dostluk Başkadır

4- Asla hatır için ilaç almayın, asla! Bu mümessil, abiniz-kardeşiniz bile olsa hatır siparişi vermeyin. İş başka dostluk, akrabalık başkadır. Bunu prensip edinin.

5- Mümessillerle profesyonel, dengeli, mesafeli, seviyeli bir ilişki kurun. Çok fazla samimi olmayın. Ve unutmayın: Bu sektörde vefa diye bir kavram yoktur. Yıllardır çalışan mümessil, işi bıraktığı anda hayatınızdan çıkar. Dostluk sandığınız, ikili ilişki dediğiniz şey onlar için iştir. Mal satmak için bir yoldur. Binden fazla mümessil girmiştir eczanemize. Bir tanesiyle bile bölgesi değişince görüşemedik henüz.

6- Bir çok ilaçta mümessili aramak daha fazla MF almanızı sağlar. Bunların hangi ilaçlar olduğunu öğrenip, not alın. İhtiyacınız olduğunda mümessilini arayıp ona okutun siparişi. 

7- Yüklü ilaç alacağınız zaman mümessille veya bölge müdürü ile pazarlık yapmayı ihmal etmeyin. Ekstra MF almaya çalışın. Bölge müdürlerinde yüklü siparişler için ayrılmış MF’ler vardır. Sıkıştırın, alın. 

8- Ayrıca mümessillerin sizin için kullanabilecekleri bütçeler vardır. Bunları isteyin. Yemek olur, benzin olur, Sodexo olur… Bir ilacı günlük siparişin üzerinde okuyorsanız mutlaka mümessilinden bir şeyler koparın. 

9- Mümessile güvenerek ilaç almayın. Bu konuda prensibiniz şu olsun: “Bu mümessil yarın işten atılsa ve hiç çalışan olmasa ben bunları yine de süresinde satabilir miyim?” 

Ben bu güne kadar hiçbir mümessile: “İlacı bize çaktın, neden çalışmıyorsun?” dememişimdir. Bunun sağlayan işte bu prensiptir. Mümessil işi bırakabilir, atılabilir, ölebilir, başka firmaya geçebilir. Siz ilaca güvenerek sipariş verin, mümessile güvenerek değil…

10- Ancak şu var ki başımıza en çok gelen sorun; “Mümessillerin söz verdiği ekstraları getirmemesi” olmuştur. Bu durum, bazen malı verip bir daha uğramama şeklinde bazen de ben onu getirdim abi, sen yoktun şeklinde olabilir. 

Bu yüzden mutlaka onların göreceği şekilde notlarınızın arasına yazın. Getirince bu kağıdı yırtarız deyin. (Bir daha uğramazsa arayıp kızmaktan başka bir seçeneğiniz yok.)

11- Ve en önemlisi… Kalfalarınızla mümessillerin özel ilişki kurmalarına müsaade etmeyin. Bunu sıkıca tembihleyin. 

En iyi senaryoda siparişi siz verirken bile, kalfalar raftan ilaç verirken samimi oldukları mümessillerin ilacını verebilirler. İnsani bir durumdur bu. Baştan bunun önüne geçin.  

12- Mümessillere getir-götür işleri, düzeltme işleri veya herhangi bir özel işinizi yaptırmayın. Onlara gebe kalmayın. Bizde minnet duygusu vardır. Yardımı dokunan biri bizden bir şey isterse kıramayız. Mümessil ne ister? Sipariş… 

13- Mümessillerden -özellikle ilaç dışı ürünlerde- eczanede veya mesai dışında size ve personele eğitim vermesini isteyin. 

Çok sattığınız veya güvendiğiniz bir probiyotik var mesela… Arayın, mümessili gelip anlatsın: Diğerlerinden üstünlüğü nedir? Hangi bakteriler var? Satış teknikleri nelerdir? Çapraz satış nasıl olur? vs… Bu sizin hakkınız ve mümessilin görevi. Göreceksiniz mümessil seve seve kabul edecektir.

Veya mümessil yeni bir ilaç tanıttığında ondan aynen doktora verdiği gibi eğitim vermesini isteyin. Siz de kalfalarınıza anlatın. Birçok yeni nesil ilaç var. Öğrenim sürecini asla bırakmayın, hayat boyu eğitime devam…

14- Eczaneye gelip: “Ben acile çalıştım. Doktor akşam komple benim ilacımı yazacak. Eşdeğeri yok. Alın, yoksa sıkıntı yaşarsınız!” diyen mümessilleri direk kovun. Muhatap dahi olmayın. Ve ilacını da almayın. Doktoru arayıp: “Elimde bu ilaçtan yok, hastalar mağdur oluyor.” deyin. Biz onların emir kulu değiliz. 

15- Telefon mümessillerini de anlatıp bitirelim. Deva, GSK, Nobel gibi firmalar sahada mümessil çalıştırmayıp, telefonla sipariş yöntemini kullanıyor. Onlarda sırayla ama genelde olur olmaz saatlerde arıyorlar. Bu telefonculara: “Beni telefonla aramayın, kampanyaları mesaj olarak gönderin.” deyin. Böylece kampanyaları inceleme ve karar verme fırsatınız olur. Hata yapmazsınız. 

Her şeye rağmen mümessiller bu sektörün olmazsa olmaz bir bileşeni ve bu sektör oldukça da olacaklar. Bunu kabul edelim. Onlarla da olmuyor, onlarsız da… 

Efendim? Size mümessil uğramıyor mu? Boş verin, boşuna okumuş oldunuz bu yazıyı…

Hakkında Cemalettin Çakırtaş

1976 Amasya Suluova doğumlu. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 1999 mezunu. Evli, 2 çocuk babası. 2000 yılından beri serbest eczacılık yapıyor. Birçok sivil toplum kuruluşunda kurucu ve yönetici olarak görev yapıyor. Amasya Eczacı Odası adına 42. Dönem Büyük Kongre Delegesi ve Suluova ilçe temsilcisi. Eczacı Çözüm Birlikteliği Facebook Grubu yöneticisi ve bu grupta 3 yıldır “Eczane İşletmeciliği ve Stok Yönetimi” konularında eğitici makaleler paylaşıyor. EÇözümTV kurucularından olan eczacımız yazılarıyla artık ecozumtv.com’da.

Tüm Yazıları
Oylayın
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Yorum yaz